Projekt - Řemesla - Kroužek Šídla


Řemeslný den 4. 4. 2014 – Výroba velikonočních přání
Velikonoční přání děti vyráběly pomocí techniky enkaustika. Obrázky na speciálních papírech vytvářely pomocí enkaustické žehličky a barevného vosku.  Rozdělený obrázek pak nalepovaly na přání ze čtvrtky. Více se o této zajímavé výtvarné technice dočtete na http://encaustic.wz.cz/index2.htm /o technice. 
 
Fotodokumentace/Šídla/Řemeslný den_2012_4_4  
 

Řemeslný den 25. 10.2013 – Výroba jablečných křížal
Žáci si vyzkoušeli jeden ze způsobů konzervace ovoce, a to sušení. Sušit lze mnoho druhů ovoce, např. meruňky, švestky, banány, broskve, hrušky a další, lektoři kroužku zvolili jablka. Děti jablka důkladně omyly, zbavily jádřince a stopky a nakrájely na plátky. Nakrájená jablka rozložily na síta a nechaly sušit ve venkovní sušičce, kde se topilo dřevem. Tuto dřevěnou sušičku podle historické předlohy sám vyrobil a ochotně nabídl k použití pan Radek Volf z Podbřezí. Správně usušené ovoce je ohebné, vláčné, při zmáčknutí nesmí vypouštět šťávu. Důležité je také uskladnění sušeného ovoce – je třeba jej uchovat v suchých, dobře větratelných místnostech. Žáci křížaly uchovávají ve vzduchotěsných uzavřených dózách. Je možné je také uchovávat v plátěných sáčcích. Nutná je občasná kontrola, zda ovoce nevlhne, neplesniví nebo zda ho nenapadli moli. Sušené ovoce je zdravou alternativou za solené chipsy, arašídy či sladké cukroví a čokoládu. Usušené plody si zachovávají až 80% vitamínů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálů a vlákninu.
Fotodokumentace/Šídla/Řemeslný den_2013_10_25
 
 
 
VELIKONOČNÍ MAZANCE – BŘEZEN 2013 
Jaké by to byly Velikonoce bez velikonočních mazanců?
Žáci všech ročníků školy si tentokrát v rámci projektu „Co se v mládí naučíš“ vyzkoušeli umění pekařů a zadělávali kynuté těsto. Děti dobře zvládly poznávání potravin (pouze u váženého droždí trochu zaváhaly). S paní učitelkou upravily množství ingrediencí v receptu (těsto připravovaly z ½ a ¾ dávky, podle množství dětí ve skupince). Zjistily, že potřebné množství surovin se někdy v receptu uvádí v dekagramech (dkg), proto je nutné umět převádět jednotky dkg na gramy (g), aby na váze navážily správné množství. Viděly, co se po chvíli děje s droždím, přidáme-li do něho cukr a vlahé mléko (v droždí se množí kvasinky, probíhá proces kvašení, kvasinky produkují oxid uhličitý, kvásek nabývá na objemu). Pro některé bylo i novým poznáním, jak se působením tepla mění konzistence tuku, a ti nejmladší, kteří to nevěděli, už ví, že bílek v syrovém vejci není bílý.
Děti mají nové náměty na činnost a pomoc v domácnosti – oddělování bílku od žloutku, vážení surovin, šlehání vejce vidličkou, tvarování syrového těsta ...

Velikonoční mazance
(z této dávky jsou 4 mazance)
1 kg polohrubé mouky
22 dkg cukru
22 dkg tuku
6 dkg droždí
4 žloutky
½ l mléka
sůl
vanilkový cukr
citrónová kůra
rozinky
sekané oříšky (nebo loupané mandle)
 
Postup:
Nejprve ohřejeme mléko (pozor, nesmí být horké!) a připravíme kvásek: do hrníčku navážíme droždí, přidáme lžičku cukru, zalijeme trochou vlahého mléka, vše dobře promícháme a postavíme k teplu. Do menšího hrnce navážíme tuk a necháme na vařiči rozpustit. Dané množství mouky nasypeme do mísy, přidáme sůl, cukr, žloutky (které jsme napřed oddělili od bílků), vanilkový cukr a nastrouháme citrónovou kůru. Do mísy přidáme vykynutý kvásek, mléko a rozpuštěný tuk (neměl by už být horký). Vše vařečkou promícháme a těsto hněteme. Je-li příliš řídké, dosypeme mouku. Dle chuti můžeme do těsta vmíchat rozinky. Dobře prohnětené těsto posypeme trochou mouky, přikryjeme utěrkou, postavíme k teplu a necháme kynout. Po 1 – 2 hodinách z vykynutého těsta tvarujeme mazance. Potřeme je rozšlehaným vejcem a posypeme oříšky (nebo loupanými mandlemi). Pečeme ve vyhřáté troubě (220 oC) asi ½ hodiny. Vychladlé mazance můžeme před krájením posypat moučkovým cukrem.
 
Přejeme dobrou chuť a hezké Velikonoce!
 
 
 
 
Řemeslný den 21. 12. 2012 – Výroba anděla (ozdoby na stromeček)
Šídla si při vánočním tvoření zvolila andělské téma. Vyráběli jsme závěsnou ozdobu na stromeček – malého an-děla z borové šišky. Nejprve jsme celou šišku natřeli bílou barvou a posypali třpytkami. Jako hlavičku jsme po-užili stříbrný korálek, křídla jsme uvázali z jemné bílé pentle. Vlásky měl anděl ze slabých stříbrných drátků, pod krkem jej zdobil průsvitný límeček ze slabé folie. Děti si tak nejen odnesly domů hezkou vánoční dekoraci, ale vyzkoušely si i několik řemeslných dovedností – natírání barvou, vázání uzlů, stříhání, lepení, provlékání ko-rálku, práci s neobvyklým materiálem. Zároveň se učily poznávat šišky a určovat, kterému stromu patří.
 
 
 
 
Řemeslný den 24. 10. 2012 – Výroba svatojánských broučků a lucerniček
Kroužek Šídla se při řemeslném dnu věnoval práci s materiály, s kterými se děti příliš často při výuce nesetkají. Motivací nám bylo měření času, ubývání světla na podzim a též znalost stromů a brouků. Vyrobili jsme proto z měděných drátků kostru broučka – světlušky, kterou jsme následně omotali barevnou vlnou. Každému brouč-kovi děti vybraly barevný podzimní list ze stromu, který musely předem určit. Další činností byla výroba lucerny. Děti v barevných pruzích polepily hedvábným papírem skleničky a zapálily v nich svíčku. Na výstavce pak každý brouček seděl na jiném barevném listu a u něj zářila jedna lucerna.
 
 
 
[zpět na Projekt]




Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
[ ]
[ ]


Vedlejší menu



Plánované události

Žádné plánované události

Datum / Čas

 


Kde nás najdete



Novinky pro 2024

PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 


Hledat ZŠ Podbřezí



Návštěvnost

TOPlist


Vygenerováno za:0.0665 sec,0.0270 z toho dotazů.