Projekt - Matematickologické hry – Kroužek Makovičky


Řemeslný den 4. 4 2014 – Velikonoce – křesťanské svátky (postní a velikonoční počítání)
Co je tradičním symbolem Velikonoc v našich zemích? Především je to vajíčko, které symbolizuje nový život. 
V úvodu zazněl velikonoční příběh, kterým jsme si připomněli, že Velikonoce jsou křesťanské svátky, které oslavují Zmrtvýchvstání Ježíše Krista (slaví se na velikonoční neděli a následující dny). 
Tomu předchází postní doba, která vrcholí Velikonočním třídenním, dobou od Zeleného čtvrtka do sobotního večera. 
Co symbolizují dny bezprostředně spojené s Velikonocemi? 
Květná neděle (týden před velikonoční nedělí) je připomenutím slavného vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma. 
Zelený čtvrtek (čtvrtek před velikonoční nedělí) je připomenutím poslední večeře Ježíše Krista s učedníky (apoštoly). 
Velký pátek (pátek před velikonoční nedělí) je připomenutím ukřižování Ježíše Krista 
Bílá sobota (sobota před velikonoční nedělí) je posledním dnem postu, který je přípravou na Slavnost Zmrtvýchvstání (jehož oslava začíná v sobotu večerní velikonoční vigilií – bohoslužbou v předvečer slavnosti Zmrtvýchvstání). 
Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) – připomínáme si Kristovo vzkříšení (Zmrtvýchvstání)
 
POVÍDÁNÍ PROVÁZELO POSTNÍ A VELIKONOČNÍ POČÍTÁNÍ:   
POSTNÍ DOBA (PŮST) – je období přípravy na Velikonoce. Začíná Popeleční středou a končí na Bílou sobotu. Kolik dní trvá půst? Popeleční středa byla 5. března 2014, Bílá sobota bude 19. dubna 2014. Nezapočítává se do něho 6 postních nedělí.   

VELIKONOČNÍ TRIDUUM začíná zeleným čtvrtkem a končí v předvečer neděle Zmrtvýchvstání. Kolik dní trvá velikonoční triduum?   

ZELENÝ ČTVRTEK S Ježíšem u poslední večeře s učedníky seděl Petr, Jakub Zebedeův, Jan, Ondřej, Filip, Bartoloměj, Matouš, Tomáš, Jakub Alfeův, Šimon, Juda Jakubův, Jidáš Iškariotský. Kolik osob sedělo u stolu?   

VELIKONOČNÍ OKTÁV začíná nedělí Zmrtvýchvstání a končí první nedělí po Velikonocích. Kolik dní trvá velikonoční oktáv?  
 
VELIKONOČNÍ DOBA – je vlastně prodloužením oslavy tohoto hlavního křesťanského svátku, začíná Velikonoční nedělí a končí svatodušními svátky.

Kolik dní trvá velikonoční doba? Velikonoční neděle bude 20. dubna 2014, svatodušní svátky (Letnice) budou v neděli 8. června 2014.  
 
 
 



Řemeslný den 25. 10.2013 – Výroba skládačky (ORIGAMI)
Žáci vyráběli zajímavou a důmyslnou skládačku, která se nazývá Eight Pointed Ninja Star. (video)

 


Řemeslný den 21. 12. 2012 – Výroba hry Solitér
Do dřevěných destiček o rozměrech 12 x 12 cm žáci s pomocí stojanové vrtačky vyvrtávali díry. Dále pak z dřevěné kulatiny o průměru 8 mm upevněné do svěráku řezali pilkou 32 kolíků. Kolíky i destičky nakonec brousili jemným brusným papírem.
 
Solitér
Tato hra pochází pravděpodobně z Francie a je stará asi 300 let. Základem je čtvercová síť ve speciálním tvaru (nejčastěji se používají dva typy hracích desek – anglická a francouzská). Na začátku hry se na hrací pole rozmístí kolíky, volné zůstane jen prostřední pole. Cílem hry je dosáhnout toho, aby na konci hry na hracím poli zůstal jen jeden kolík. Kolíky se po hracím poli pohybují pomocí přeskoků jiných kolíků, kolíky nelze jen tak posouvat. Pro skákání platí pravidla: skákat se může jen ve vodorovném nebo svislém směru, pohyb po úhlopříčkách není povolen; přeskočit lze jen bezprostředně sousedící kolík, za kterým je další pole volné; přeskočený kolík je z pole odebrán. Hra končí v momentě, kdy už nelze dále táhnout. Pokud na hracím poli zůstal jen jeden kolík, hráč vyhrál. Pokud zůstalo kolíků více, hráč prohrál. Hru lze hrát i v dalších obměnách.




Řemeslný den 24. 10. 2012 – Výroba hlavolamu Tangramu
Žáci s pomocí šablony, kovového úhelníku a řezače (řezacího nože) vyráběli z pěnové hmoty TANGRAM.
 
Tangram
Mechanický hlavolam. Pochází ze staré Číny, kde se nazýval „ch'i ch'iao ťu“, což volně přeloženo znamená „důmyslná sedmidílná skládačka“. Po západní Evropě a v Severní Americe se tento hlavolam rozšířil začátkem 19. století a dostal název tangram.
Je to čtverec rozdělený promyšleným způsobem na sedm částí, z nichž lze sestavovat různé geometrické obrazce, obecně známé předměty, zvířata a lidské postavy v charakteristických postaveních. Pro každý obrazec je nutno vždy použít všech sedm částí. Jednotlivé díly leží vedle sebe – dotýkají se hranou nebo alespoň rohem, ale nesmějí se překrývat. Lze je libovolně převracet.
Sestavováním různých obrazců podle předlohy se dobře procvičuje konstruktivní představivost, smysl a cit pro geometrické obrazce a jejich zákonitost, učí se vidět plocha.

 


[zpět na Projekt]




Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
[ ]
[ ]


Vedlejší menu



Plánované události

Žádné plánované události

Datum / Čas

 


Kde nás najdete



Novinky pro 2024

PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 


Hledat ZŠ Podbřezí



Návštěvnost

TOPlist


Vygenerováno za:0.0582 sec,0.0038 z toho dotazů.